Пам’ятник воїнам-афганцям, 2009

#ЗПІК Пам’ятник воїнам-афганцям, 2009
/Вул. Галицька, в парку Воїнів-інтернаціоналістів, у центральній частині міста/

Встановлений у 20-ту річницю припинення радянсько-афганської війни для вшанування пам’яті вихідців з Івано-Франківської області, які загинули під час бойових дій у Демократичній Республіці Афганістан. Споруджений на благодійні кошти завдяки обласній та міській організаціям Української спілки ветеранів-афганців. Автор – ск. В. Вільшук. Розміри: вис. скелі – 4,0 м, постаменту – 3,0 х 3,0 х 0,50 м, таблиць – 0,9 х 0,6 м.

Світлина від ЗПІК ІФ.

Пам’ятник символізує трагізм людських доль, скалічених політикою радянської тоталітарної системи. Вирішений у вигляді стрімкої глиби чорного нешліфованого лабрадориту, яка завершується природними сколами. З чолового боку до неї примикає розміщена на фоні стилізованої снайперської мішені реалістична фігура (бронза; барельєф) пораненого військовослужбовця, з рук якого випадає автомат. З вершини скелі спадають два бронзові чорні тюльпани – символи афганської війни (саме так називали гелікоптери, які привозили в СРСР цинкові труни з тілами загиблих, так званий «вантаж 200». Перший «чорний тюльпан» приніс на Прикарпаття горе в 1980). У тильний бік скелі, прорізаний вертикальною тріщиною, вмонтовані бронзові кисті чотирьох рук.
Світлина від ЗПІК ІФ.
Фото з сайту : :https://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Пам’ятник_воїнам-афганцям_в_Івано-Франківську.jpg

Монумент встановлений на квадратному в плані постаменті, облицьованому плитами з червоного граніту, на якому викарбуваний напис:

«Полеглим прикарпатцям в Афганській війні».

Біля підніжжя пам’ятника розташований Вічний вогонь у гільзі від танкового снаряду. Обабіч нього до постаменту примикають чотири похилі бронзові таблиці (по дві з кожного боку) з викарбуваним написом:

«Прикарпатцям, загиблим під час бойових подій
в республіці Афганістан 1979–1989 рр.»

та 83 прізвища загиблих воїнів.
Пам’ятник розташований на низькому насипі, викладеному шматками червоного пісковику. Довкола, символізуючи гори Афганістану, встановлені невеликі уламки скель, на яких написані назви місцевостей, де проходили службу юнаки з Івано-Франківщини.
У 2008 в парку звели каплицю Георгія Побідоносця, присвячену пам’яті загиблих воїнів-афганців.

Мирослава Олійник

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 31-33.