79. Меморіальна дошка Гранату С. М., 2002 р.

#ЗПІК Меморіальна дошка Гранату С. М., 2002 р.
/Вул. С. Бандери, 79/

Встановлена на честь С. Граната, з ініціативи якого в 1978 у новозбудованому приміщенні засновано Івано-Франківський кооперативний технікум. Відкрита під час реорганізації навчального закладу у фінансово-комерційний кооперативний коледж ім. С. Граната. Автор – ск. В. Довбенюк.

Гранат Степан Михайлович (02.08.1932, с. Новосілка Тлумацького р-ну – 1991, м. Івано-Франківськ, похований у с. Новосілці) – відомий кооперативний діяч, один з фундаторів кооперативного руху на Прикарпатті.

Закінчив Станіславську торгово-кооперативну школу облспоживспілки (1951), Львівську дворічну кооперативну школу (1957), Донецький інститут радянської торгівлі (1963). Розпочав трудовий шлях інструктором- ревізором Тлумацької райспоживспілки, у грудні 1958 обраний головою її правління. Від 1963 – голова укрупненої Богородчанської райспоживспілки, від 1965 – Надвірнянської райспоживспілки. Нагороджений знаком «Відмінник радянської споживчої кооперації» (1965), згодом – орденом Трудового Червоного Прапора.

Світлина від ЗПІК ІФ.

За досягнення в роботі С. Граната обирають делегатом з’їздів уповноважених споживчої кооперації УРСР і СРСР, а в 1972 – головою правління Івано-Франківської облспоживспілки. Під його керівництвом обласна, районні споживчі спілки стають переможцями всесоюзних і республіканських змагань, прискорюється розвиток всіх галузей кооперативного господарювання,відбувається поліпшення якісних показників та зростання товарообігу. Розширення матеріально-технічної бази сприяє зведенню житлових будинків, забудові Прикарпаття новими архітектурними спорудами. До 1975 споруджено і введено в дію 162 об’єкти роздрібної торгівлі, 58 об’єктів громадського харчування. Серед них – гастроном і комплекс громадського харчування «Покуття» в м. Снятині, торговельні комплекси і центри в Богородчанах, Галичі, Долині, Косові, Надвірній, Рогатині, Тлумачі та ін. З метою розповсюдження кооперативного способу господарювання серед громадськості краю створено перший в Україні відеофільм про життя кооператорів «До джерел» (1989), Івано-Франківська обспоживспілка заснувала першу в СРСР обласну кооперативну газету «Голос пайовика», тираж якої сягав 10 тисяч примірників і яка стала трибуною передового досвіду обласної та всесоюзної кооперацій. Переймати його на Прикарпаття їхали десятки делегацій не тільки з Радянського Союзу, але й з-за кордону.

Меморіальна дошка виготовлена з чорного граніту. На ній у центрі розміщене барельєфне зображення обличчя С. Граната (з каменю пісковику), а справа – присвятний напис.

 Ольга Максимонько

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 4-5.