5

#ЗПІК Будинок 1870-х рр., у якому в 1890-х рр. містилось
товариство «Руська бесіда»
/Вул. Незалежності, 5/.
Розташований на червоній лінії забудови у громадському центрі міста. Вулиці в точному розумінні цього слова тут немає. В пішохідній зоні вона злилася з Вічовим майданом.
Зведений для домовласника Ф. Худерського на місці двох малих споруд 1-ї пол. 19 ст. Будинок часто міняв господарів. Кожен з переписів, які проводилися в Австро-Угорщині щодесять років, фіксує іншого власника: К. Ліппа (1880), А. Вайсгаус (1890), А. Мюльштейн (1910). Після Першої світової війни споруда перебувала у володінні голови товариства польських купців у місті К. Швайсера.
У будинку містилась одна з перших кондитерських міста, що належала В. Червінському. В 1890-х рр. кілька кімнат винаймало товариство «Руська бесіда». І. Франко, котрий 31 березня 1890 виступав на шевченківському вечорі в Станиславові, побував тут на комерсі (спільній вечері) після виступу.
За Польщі нижні приміщення займали крамниці, а поверхом вище містилася філія загального зв’язкового банку. В радянські часи будинок використовувався як гуртожиток технічного училища № 1. В останні роки на першому поверсі розміщені офіси й крамниці, на верхніх – офіси політичних партій і громадських організацій.

Світлина від ЗПІК ІФ.

Кам’яниця Худерського (справа). Поштівка з колекції З. Жеребецького.

Світлина від ЗПІК ІФ.
Фото 2008 р.
Фото 2016 р.

Автори статті: Михайло Головатий, Людмила Яковина

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 123-124.