21. Пам’ятник на честь єднання українських земель, 1989

#ЗПІК Пам’ятник на честь єднання
українських земель, 1989
/Вул. М. Грушевського, 21. На площі перед будівлею ОДА/

Це останній у місті пам’ятник тоталітарної доби, що мав символізувати 50-річчя возз’єднання українських земель – Західної України з Радянською (уклавши в 1939 «Пакт Ріббентропа – Молотова», два диктатори Гітлер і Сталін розділили Європу між Німеччиною та Росією, внаслідок чого землі Західної України відійшли до Радянського Союзу). Над монументом працював авторський колектив під керівництвом Я. Чайки. Розміри: вис. пілонів – 15,0 м, скульптур – 3,0 м.

Світлина від ЗПІК ІФ.
Фото 2008 р.

Пам’ятник має дві архітектурно-конструктивні (вертикальну й горизонтальну) складові з монолітного бетону, поєднані загальним стилобатом з сегментно-увігнутими сходами, облицьовані полірованими плитами з червоного граніту. Головною образно-композиційною домінантою є два різновисокі поставлені під кутом пілони, виготовлені з аналогічного матеріалу. Первісно їх увінчував мідний  прапор з горельєфом обличчя В. Леніна, який демонтували у 1990.

Світлина від ЗПІК ІФ.
Фото 2008 р.
Світлина від ЗПІК ІФ.
Фото 2008 р.

Обабіч обеліска на спільному східчастому постаменті розміщена двофігурна композиція, чоловим боком звернена до вулиці. Дві суворі постаті українців у національному одязі виготовлені з білого каменю. Козак з бандурою, який символізує Велику Україну, та етнічний представник Західної України – гуцул із цимбалами сидять, спершись руками на свої музичні інструменти. Статичність фігур порушується рухом відкинутих назад плащів. Скульптура вирізняється узагальненістю пластики постатей і ретельною проробкою облич та історичних деталей одягу.

Мирослава Олійник

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 59-60.