#ЗПІК Пам’ятник на честь єднання
українських земель, 1989
/Вул. М. Грушевського, 21. На площі перед будівлею ОДА/
Це останній у місті пам’ятник тоталітарної доби, що мав символізувати 50-річчя возз’єднання українських земель – Західної України з Радянською (уклавши в 1939 «Пакт Ріббентропа – Молотова», два диктатори Гітлер і Сталін розділили Європу між Німеччиною та Росією, внаслідок чого землі Західної України відійшли до Радянського Союзу). Над монументом працював авторський колектив під керівництвом Я. Чайки. Розміри: вис. пілонів – 15,0 м, скульптур – 3,0 м.

Пам’ятник має дві архітектурно-конструктивні (вертикальну й горизонтальну) складові з монолітного бетону, поєднані загальним стилобатом з сегментно-увігнутими сходами, облицьовані полірованими плитами з червоного граніту. Головною образно-композиційною домінантою є два різновисокі поставлені під кутом пілони, виготовлені з аналогічного матеріалу. Первісно їх увінчував мідний прапор з горельєфом обличчя В. Леніна, який демонтували у 1990.


Обабіч обеліска на спільному східчастому постаменті розміщена двофігурна композиція, чоловим боком звернена до вулиці. Дві суворі постаті українців у національному одязі виготовлені з білого каменю. Козак з бандурою, який символізує Велику Україну, та етнічний представник Західної України – гуцул із цимбалами сидять, спершись руками на свої музичні інструменти. Статичність фігур порушується рухом відкинутих назад плащів. Скульптура вирізняється узагальненістю пластики постатей і ретельною проробкою облич та історичних деталей одягу.
Мирослава Олійник
Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 59-60.