18

#ЗПІК Будинок українського товариства «Сокіл», 1880-і рр.
/Вул. М. Грушевського, 18/.
У центральній частині міста, на червоній лінії забудови, північним торцем прилягає до сусідньої споруди.
Зведений у 1880-х рр. як приватний будинок. Зазнав чотирьох перебудов, змінив низку господарів. У 1906 кам’яницю придбав лікар В. Янович, голова Станиславівської філії товариства «Просвіта» (1904–14, 1921–31), а через рік відступив її українському культурно-спортивному товариству «Сокіл». Відкриття реконструйованого приміщення станиславівського
«Сокола» відбулось 16 листопада 1912. Це був перший в Галичині власний будинок товариства.
Після поразки ЗУНР поляки в ніч на 27.09.1922 частково підірвали споруду вибухівкою. Відбудована у 1923–24 рр. Зберігся первісний вигляд (арх. – С. Бернард).
На поч. 1950-х рр. у будинку розмістилась навчально-спортивна база «Авангард». На вимогу громадськості йому повернули культурно-мистецький статус. У 1990–91 рр. споруду передали обласній організації Товариства української мови ім. Т. Шевченка «Просвіта». Проведена чергова реконструкція і розширення. Добудоване південне крило в глибину двору, другий поверх та триярусна вежа з пірамідальним верхом і флюгером (арх. – Б. Мартин), що вписалась у стиль будинку.

Світлина від ЗПІК ІФ.

Наприкінці 20-х та у 30-х рр. 20 ст. в будинку була основна сцена українського театру ім. І. Тобілевича (артисти Г. Борисоглібська, Л. Кривицька, М. Бенцаль, І. Рубчак). Тут проходило відзначення 60-річчя Б. Лепкого за його участю (18.03.1933), відбувся Світовий жіночий конгрес (24.06.1934), постійно проводились і зараз проводяться численні шевченківські святкування. В перші роки після Другої світової війни споруда служила приміщенням для Будинку народної творчості, де виступали О. Довженко, Іван Ле, М. Рильський, В. Сосюра, Ю. Яновський. Від початку 1990-х рр. на сцені відродженої «Просвіти» неодноразово виступали лауреати Національної премії України ім. Т. Шевченка письменник, перший голова «Просвіти» С. Пушик, літературознавець Ф. Погребенник, художники В. Вільшук, О. Заливаха, а також народні артисти України М. Кривень, В. Пірус, Х. Фіцалович, громадські, політичні та церковні діячі.

Світлина від ЗПІК ІФ.

Світлина від ЗПІК ІФ.

Світлина від ЗПІК ІФ.

25.03.1914 у Станиславові відбулись урочистості до 100-річчя від дня народження Т. Шевченка. На будинку «Сокола» був відкритий горельєфний бюст Кобзаря (ск. Г. Кузневич) та меморіальна дошка з чорного мармуру зі стилізованим різьбленим обрамленням і написом.
Скульптурне зображення знищене царськими солдатами під час окупації 1914, відновлене в 1989 (автор – ск. М. Тимків).

Автори статті: Петро Арсенич, Михайло Головатий

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 54-57.