16

#ЗПІК Житловий будинок 1-ї пол. 19 ст., в якому містилася редакція першої міської газети
/Вул. Січових Стрільців, 16/

У центральній частині міста, на червоній лінії забудови, впритул до сусідніх будинків.

Зведений у стилі класицизму. Був двоповерховим, з чотириколонним портиком, що виступав за лінію забудови. У 1908–10 рр. новий власник О. Єґер провів перебудову кам’яниці, в результаті якої з’явився третій поверх, але зник портик. Фасад був оформлений у стилі поміркованої сецесії.

Світлина від ЗПІК ІФ.

Будинок цегляний, триповерховий, у плані П-подібний з прямокутним проїздом у двір по осі. Перший поверх у вітринному склі, другий – рустований, третій покритий глазурованою плиткою. Вікна другого поверху прямокутні з заокругленням, третього – півциркульні зі стрілчастим обрамуванням.
Верхні поверхи розчленовані лопатками з рустом і ліпниною. Кронштейнами для бічних балконів служать кам’яні фігури розпластаних у польоті сов, балкон по осі будинку – на фігурних кам’яних кронштейнах. Над розвинутим крепованим карнизом по краях дві маленькі вежі зі слуховими вікнами.

Світлина від ЗПІК ІФ.

По осі кам’яниці над аттиком розміщена скульптурна група «Пастух і пастушка» (первісним проектом була передбачена скульптура короля Я. Собєського на коні).

Під час революційних подій 1848 в цьому будинку містилася редакція першої в місті газети «Dziennik stanislawowski», випуск якої організували польські демократи Є. Рильський та Я. Валігурський.

Після перебудови 1908–10 рр. будинок почав використовуватись як доходний. Перший поверх зайняли винний бар домовласника, українська книгарня, фотоательє «Рембрандт». У тильних приміщеннях розмістився другий у місті кінотеатр «Олімпія». Верхні поверхи віддали під готель «Габсбург» (пізніше «Краківський») та Авансовий банк (до 1914).

У 1930-х рр. тут був відомий магазин «Окуляріум» (оптика, електро- та радіотовари), частину приміщень віддали під квартири. До 1990-х рр. у будинку діяв кінотеатр, названий після війни іменем Т. Шевченка.

Автор статті: Михайло Головатий

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 185-187.