Тисменицька брама, 1660-і рр.

Тисменицька брама, 1660-і рр.
/Вул. Галицька, перед входом до медичного університету/

Зведена одночасно з фортечними стінами. Служила пропускним пунктом у Станиславів та приміщенням для міської сторожі. Правдоподібно, мала вигляд прямокутної будівлі з однією центральною вежею.

Світлина від ЗПІК ІФ.
Реконструкція Тисменицької брами З. Лукомської

Спершу ця брама вважалася другорядною. Провідну роль стала відігравати після перебудови у 1737, коли над нею споруджено високу двоярусну вежу, на той час головну вертикальну домінанту міста. За відомостями С. Баронча, її прикрашали скульптури святих, із зовнішнього боку на одній зі стін золотими літерами було зроблено напис:

«Твердиня ця далеко
наводить страх,
Войовничих маврів і
бєлонів заставила відступити
від міста,
Ворогів не злякалися, від
військових труб не здригнулися,
Оборонці витримали до
кінця, виснажили ворогів і
З Божою поміччю
допомогли князеві виконати
свій обов’язок».
З внутрішнього боку
напис повідомляв:
«Господь гнівом своїм і
карою своєю відігнав ворогів
від народу свого».

Зображення Тисменицької фортечної брами, що є головною домінантою міста, зустрічаємо на плані російського капітана Ширкова, виконаному в 1760-х рр. Це прямокутна у плані двоярусна споруда з наскрізним арковим проїздом, увінчана високою вежею зі сферичним або зімкненим куполом. Ще одне зображення цієї ж брами зустрічаємо на графічному малюнку невідомого російського інженера-фортифікатора. Воно дуже нагадує попереднє, хоча й доповнене конструкцією піднятого мосту.

Світлина від ЗПІК ІФ.
Тисменицька брама з карти капітана Ширкова 1760-х рр.

Вперше залишки брами розкопано у 1895 під час зведення будинку дирекції залізниць (зараз – медичний університет). Тоді робітники наткнулися на масивні кам’яні фундаменти прямокутної у плані споруди. Детальні дослідження не проводилися.

Зараз фундаменти Тисменицької брами заасфальтовано під проїжджою частиною вулиці Галицької перед головним фасадом медакадемії, ближче до перехрестя.

Зеновій Федунків