13. Бурса філії Українського педагогічного товариства 1890-х рр., у якій проживав Вітовський Д. Д.

 #ЗПІК Бурса філії Українського педагогічного товариства
1890-х рр., у якій проживав Вітовський Д. Д.
/Вул. Академіка Гнатюка, 13/

У східній частині міста, в межах колишнього Заболотівського передмістя, в ряду зблокованих будівель, на червоній лінії. Один із перших будинків, споруджених на щойно прокладеній тодішній вулиці Пелеша. Стиль – класицистичний модерн. Автор невідомий.

Належав, як і сусідній одноповерховий № 11, міщанинові Я. Борису. Двоповерховий, з горищем, цегляний, потинькований. Шестивіконний по фасаду. Головний фасад горизонтально розділений міжповерховою та підвіконними тягами. Головний вхід у вигляді лучкового дверного прорізу розміщений на лівому крилі фасаду біля торцевої стіни, обрамлений рустом із замковим каменем.

На другому поверсі, справа і зліва через одне крайнє вікно, влаштовано балкони з металевими орнаментованими решітками. Балконні двері декоровані обрамленням із замковим каменем та сандриком у вигляді аркового фронтону на кронштейнах. Надбалконна частина стіни фланкована пілястрами доричного ордера, які підтримують неповний антаблемент із карнизом. Антаблемент з боків декорований гліфами, посередині – рослинним орнаментом.

Світлина від ЗПІК ІФ.

Цоколь викладений із грубо обтесаного каменю, надцокольна частина до підвіконної тяги потинькована під масивний однорядний руст. Перший поверх опоряджено під дощатий руст зі скошеними ребрами. Вікна цього поверху прямокутні, без обрамлень, надвіконна частина прикрашена рустом із замковим каменем. Поверхня стіни другого поверху гладка. Прямокутні віконні прорізи декоровані обрамленням з  рнаментованим замковим каменем, трикутними сандриками із зубчиками на кронштейнах та підвіконними гладкими площинами з прямокутними картушами. Фасадний фриз вузький, гладко отинькований. Карниз профільований, без декору. Дах двосхилий, покритий бляхою.

Навесні 1904 обидві споруди придбала за 31 000 корон філія Українського педагогічного товариства (УПТ) для розміщення учнівської бурси. Вона заснувала свою бурсу в 1900, щоби відокремитись від москвофілів, які спромоглися взяти під свій вплив давню  бурсу братства св. Миколая (тепер вул. Чорновола, 9). У перші роки існування бурса УПТ містилася у винайнятих будинках.

Світлина від ЗПІК ІФ.

У новому приміщенні бурси в різні роки знаходили притулок 60–90 учнів з українських шкіл міста, а від 1910-х рр. – виключно з української гімназії. В 1904–07 у бурсі проживав тодішній учень гімназії Вітовський Дмитро Дмитрович (1887–1919) – майбутній видатний військовий і державний діяч, полковник УГА, ідеолог січового стрілецтва, державний секретар військових справ ЗУНР. У зв’язку зі створенням у місті нових учнівських виховних закладів бурса УПТ в 1932 припинила існування. Будинок придбав купець М. Безен, тут проживали п’ять родин.

Споруда є характерним прикладом типологічного та естетичного вирішення міського малоповерхового житлового будівництва кінця 19 ст. Донині використовується як житлова.

Михайло Головатий, Любомир Грицевич

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 39–40.