Пам’ятник Шевченкові Т. Г., 1911

#ЗПІК Пам’ятник Шевченкові Т. Г., 1911
/с. Вовчинець, у центрі/

Відкритий з ініціативи місцевого культурно-громадського діяча М. Дибенка на відзначення 50-річчя від дня смерті Кобзаря. Земельна ділянка для встановлення пам’ятника була подарована священиком Селянським (справж. прізвище – Вовк).

Пам’ятник вимурували каменярі М. Григораш та Г. Новгородський з каменю пісковику, привезеного з Карпат. Він мав форму піраміди, в яку було вмонтовано барельєфне погруддя Т. Шевченка і мармурову таблицю з написом:

«Встане Україна і розвіє тьму неволі, світ правди засвітить».

Піраміду увінчував кам’яний латинський хрест.

Світлина від ЗПІК ІФ.

На початку Першої світової війни селяни заховали барельєф і таблицю. В 1924 робилися спроби відновити пам’ятник, однак цьому перешкодили польські власті. Лише в 1932 вдалося встановити іншу таблицю, яка збереглася дотепер. У роки радянського тоталітарного режиму з пам’ятника збили хрест. Наприкінці 1989 його відреставрували активісти громадських організацій.

Пам’ятник викладений з великих брил каменю у формі піраміди, в яку вгорі вмурована таблиця з барельєфним погруддям Кобзаря і написом:

«В 50 річницю смерти Тараса Шевченка
1861 – 1911
Учітеся брати мої, думайте, читайте,
і чужого научайтесь – і свого не цурайтесь».

Вершину пам’ятника увінчує хрест. Загальна висота пам’ятника –
2, 20 м. Постамент двосхідчастий, облицьований гранітними плитами.

Автор статті: Петро Федунків

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 333–334.