1

#ЗПІК Жіноча школа ім. К. Гофман, 1899–1904
/Вул. Ф. Шопена, 1/

У центральній частині міста, прилягає до скверу Вали і тильного боку колишнього палацу Потоцьких.
Будівництво закладу на початку століття було зумовлено катастрофічним станом з навчальними місцями для дівчат у місті. Влада мусила вжити заходів.
Так у 1898 була створена третя жіноча школа, розміщена спершу в
орендованих приміщеннях, а з 1904 – у власному, спорудженому на
вул. Шопена коштом 94 000 корон. Будову вів підприємець Д. Лібесман, що переміг у конкурсі.

В радянські часи інститут нафти і газу здійснив самовільну прибудову з дворового фасаду, яка завдала шкоди архітектурному вигляду пам’ятки.
Будинок двоповерховий, з напівпідвалом, цегляний, критий черепицею, в плані F-подібний. Планування коридорне. Зведений у рисах псевдокласицизму. Фасад симетричний, з трьома неглибокими ризалітами. Поверхи відокремлені тягою, перший поверх має поздовжній руст по тиньку, другий поверх гладкий. Для оздоблення використаний також наріжний руст. Над центральним ризалітом аттик, де в минулі часи була наведена повна назва закладу.
Споруда організовує забудову всієї вулиці Шопена, яка є ровесницею колишньої школи, а разом з вулицею формує центральну історичну частину міста.

Жіноча школа була чотирикласною, у 1920-х рр. стала семикласною і проіснувала до 1939 під ім’ям письменниці Климентини
Гофман.
Під час німецької окупації міста молодь в острахом обходила кам’яницю, бо тут містилася так звана «біржа праці», з якої людей гнали на примусові роботи в Німеччину. В радянський час у будинку розташовувались різні навчальні заклади, а від 1967 – навчальний корпус інституту нафти і газу (тепер Національний технічний університет нафти і газу).

 

Світлина від ЗПІК ІФ.

Автори статті: Михайло Головатий, Василь Романець

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 317-318.