Церква Святого Миколая

Церква Святого Миколая
/Біля Народного дому/

Побудована у 1890 знаменитим на той час будівничим-самоуком Семеном Костеєм зі Старих Богородчан.

Світлина від ЗПІК ІФ.

Споруда дерев’яна, побудована в зруб на дубових підвалинах і кам’яному отинькованому цоколі. Хрестоподібна в плані, з укороченими раменами
хреста і трохи видовженим бабинцем. Повністю зашальована вагонкою.

Світлина від ЗПІК ІФ.
Світлина 1964 р.

Середохрестя покриває масивна восьмигранна шатрова баня на барабані за схемою восьмерик на четверику, увінчана глухою грушоподібною маківкою. Бабинець, вівтар і бічні рамена покриті двосхилими причілковимидахами, на гребенях мають менші за центральну цибулясті маківки. Прямокутні вікна розташовані в стінах трьохзрубів (чотири у бабинці й раменах, двау вівтарі, чотири у барабані). Широке опасання, що оточує храм по периметру, з західного боку розірване закритим ґанком із двосхилим дахом. Дахи,баня, четверик і восьмерик барабанапокриті оцинкованою бляхою. Бічні об’єми зсередини мають коробові склепіння, хори прибудовані до західноїстіни бабинця.

Світлина від ЗПІК ІФ.
Інтер’єр церкви

У південно-західній частині церковного подвір’я розташована дерев’яна дзвіниця: квадратна в плані, триярусна,каркасна, на кам’яному цоколі та дубових підвалинах. Стики ярусів акцентовані круговим піддашшям, покритим бляхою. Всі яруси вертикально оббитідошками з нащільниками. У кожній з площин верхнього ярусу зроблено почотири високі слухові отвори з напівциркульним завершенням. Середній ярус глухий, вдвічі нижчий від двох інших.

Світлина від ЗПІК ІФ.
Дзвіниця

Споруда накрита високим восьмигранним куполом з перехватом схилів, завершеним невеликою видовженою маківкою на масивному яблуку та кованим хрестом. Нижній ярус служить складом обрядових речей і виходом на дзвонарню. Має два прямокутні вікна та дверний проріз, до якого ведуть сходи.

Біля дзвіниці розташовані могили священиків О. Руденського і М. Гасвия. Руденський Олексій (1862–?) – багатолітній душпастир громади, громадський діяч, асесор єпископської консисторії. Рукоположений у 1886, призначений на парохію в Нивочині у 1896. Могила обмурована бетонним бордюром, хрест на надгробку збитий. Напис на постаменті нечіткий, прочитуються тільки окремі слова.

Могили священиків О. Руденського і М. Гасвия

Могила о. Миколи Гасвия (1887–1945) обнесена двосхідчастим бордюром з мармурової крихти, надгробок виготовлено з такого ж матеріалу. Постамент (вис. 1,2 м) має трапецієподібне завершення, увінчаний латинським хрестом заввишки 0,5 м, на перехресті якого розміщено барельєфне зображення обличчя Ісуса Христа з хустини Вероніки. У верхню частину постаменту вмонтована світлина священика в овальній рамці, нижче розміщена таблиця з білого мармуру з викарбуваною церковною чашею і написом:

«Тут спочиває
о. Гасвий
Микола
с. Андрія
Парох с. Невочин
1887–1945
Земля йому пером».

Галина Максимців, Зеновій Федунків