Пам’ятний знак першій українській церкві в середмісті, 2012

#ЗПІК Пам’ятний знак першій українській церкві в середмісті, 2012 

/Пл. Ринок/. У скверику, що прилягає до південно-східної частини площі Ринок і вул. Страчених Націоналістів, спеціально розпланованому під пам’ятний знак, на круглій клумбі. Автори – ск. С. Федорин і арх. В. Гайдар. У виготовленні брали участь ковалі з місцевої Спілки майстрів ковальського мистецтва (гол. С. Полуботько).

Невдовзі після заснування міста кожна національна громада: українці, поляки, вірмени, євреї – збудувала свої храми, які спочатку були дерев’яними. Перша українська церква у середмісті була зведена 1670 неподалік від вибраного під пам’ятник місця, там, де зараз стоїть синагога на вул. Страчених Націоналістів. Це підтвердив наріжний камінь зі староцерковним написом, знайдений 1895 під час копання фундаментів під синагогу, який нині зберігається в катед-ральному соборі Святого Воскресіння УГКЦ. При церкві були школа і шпиталь для убогих парафіян. Сама вона була дерев’яною, хрестовою у плані, служила українській громаді до 1815.

Світлина від ЗПІК ІФ.

Пам’ятний знак вирішений як зварна композиція з металу, пофарбована в темний колір. Дві вертикальні Г-подібних плити (більша заввишки 2,5 м і менша – 1,6 м, обидві завтовшки 2 см), встановлені на стрічковому бетонному фундаменті, за рахунок прорізів під прямим кутом входять одна в одну не торкаючись. В обох плитах зроблені фігурні прорізи, які на просвіт сприймаються як стрімкий силует трибанної церкви з пірамідальними верхами, традиційним опасанням. Зображення найповніше сприймається при огляді від пл. Ринок. У цьому творчому рішенні можна вбачати певну символіку: церква була, зараз її самої нема, але в нашій уяві вона живе. По боках розташовані дві вузькі металеві стели тої ж висоти, що й сама композиція, з квадратними віконцями, розрахованими на розміщення в них малих дзвоників.

Світлина від ЗПІК ІФ.

Біля підніжжя лівої стели встановлений камінь, на якому гранітна дошка з викарбуваним написом

«Пам’ятний знак

церкві Святого Воскресіння –

першому українському храмові середмістя».

Пам’ятний знак відкритий 5 травня 2012 в рамках святкування 350-річчя міста.

Автор статті: Михайло Головатий

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 172-174.