Земляний вал та стіна, 2-а пол. 17 ст.

Земляний вал та стіна, 2-а пол. 17 ст.
/Вул. Дністровська, Валова/

Споруджені в ході будівництва палацу Потоцьких для захисту й оборони фортеці з північного заходу, півночі й північного сходу.

Досліджені у 2000–02 під час розбудови універсаму «Дністровський» у торговий комплекс «Арсенал». Проведені роботи дали можливість вивчити структуру земляного валу в профільному розрізі. Північна стіна котловану відкрила поперечний профіль центральної, найвищої його частини (вис. 4,15 м) та східного схилу (1,45 м від рівня теперішньої поверхні до підошви). На цій же ділянці насип плавно переходив у сучасний. У західній стінці котловану (лінія південь – північ) відкрився поздовжній профіль валу (висота в куті,
на стику поперечного та поздовжнього профілів, – 3,2 м). Західний
схил був зрівняний, очевидно, на початку 19 ст., коли руйнувалися фортифікаційні укріплення.

Археологи також виявили й обстежили муровану стіну, якою у 18 ст. були укріплені земляні вали. Вона оточувала фортецю в північно-східній частині. Її основу становили кам’яні тесані блоки із рваного білого каменю (вис. 0,45 м), ряди якого перекривалися суцільним прошарком битої цегли (вис. 0,05–0,1 м). Внутрішній та зовнішній боки стіни, що безпосередньо прилягала до валу, складали півквадратні тесані блоки (0,4 x 0,3; 0,4 x 0,5 м). Крім того, зовнішній бік був облицьований цеглою. Між рваним камінням зустрічалися невеликі шматки битої цегли. Фрагменти цегли виявлено також і в проміжку між кам’яними блоками та земляним насипом. Зовнішній бік мурованої стіни пошкоджений.

Виявлена стіна продовжувалася в напрямку на схід: про це свідчать її рештки, прослідковані на давній материковій поверхні, – біле рване каміння, розтягнуте на 2 м в ширину.

Зараз північно-західна частина стіни фортеці та вал частково закриті пішохідною доріжкою, деяку їх частину займає торговий комплекс «Арсенал».

Ростислав Гандзюк